تاسیسات مکانیکی

آشنایی با رشته تاسیسات مکانیکی هنرستان

آشنایی با رشته تاسیسات مکانیکی هنرستان

اگر شما یکی از دانش آموزانی هستید که هنوز در تصمیم مهم انتخاب رشته مردد هستید و نمی دانید کدام رشته برای شما  بهتر است و بیشتر از همه به درد شما می خورد ، در پایان این نوشتار می توانید متوجه بشوید که از لیست مرددی های شما رشته تاسیسات مکانیکی را خط بزنید یا  نه . در نتیجه خواندن این مقاله خالی از لطف نیست.

کاربرد رشته تاسیسات مکانیکی

تامین گرما در زمستان  ، تامین سرما در تابستان ، تامین آب آشامیدنی ، تامین آب گرم مصرفی در یک ساختمان از نیاز های اولیه ای هستند که می شود به آنها اشاره کرد که محاسبه و طراحی آنها به وسیله مهندسان و نصب و راه اندازی توسط تکنسین ها و کمک تکنسین ها و کارگران ماهر  رشته تاسیسات ساختمان انجام می شود .

همین طور که انتظار می رود تاسیسات مکانیکی ساختمان و صنعت ساختمان به هم پیوسته هستند و از آن جایی که ساختمان سازی هم تحول و پیشرفت زیادی پیدا کرده است مدیریت هوشمند ساختمان اهمیت چند برابری پیدا می کند .

برای مثال مدیریت هوشمند ساختمان شامل این می شود که  بدون دخالت انسان ها ، دستگاه ها در زمان مناسب روشن و خاموش بشوند و یا شرایط هوا از نظر دما ، رطوبت در اتاق های ساختمان طوری باشد که باعث کسالت ، خواب آلودگی و بیماری نشود و در نتیجه بازدهی ساختمان بالا برود .

در دوره ی سه ساله هنرستان چه درس هایی آموزش داده می شود ؟

این رشته صنعتی  در شاخه فنی حرفه ای و زیر گروه مکانیک قرار می گیرد و مثل بقیه دروس صنعتی فنی و حرفه ای دارای دروس آموزشی عمومی ، دروس خوشه سلامت (تربیت بدنی و انسان و سلامت ) ، دروس خوشه  شایستگی های غیر فنی و شایستگی های فنی مورد نیاز بازار کار می باشد . زبان و ادبیات فارسی ، عربی ، زبان های خارجی ، علوم اجتماعی ، جغرافیا و استان شناسی و تاریخ معاصر جز دروس عمومی هستند .

شایستگی های فنی هم دروس اختصاصی به شمار می روند .

شایستگی های غیر  فنی حوزه های اطلاعات ریاضی ، ارتباط موثر ، کار تیمی ، تفکر ، نوآوری  و کارآفرینی ، ویژگی شخصیتی و اخلاق حرفه ای ، سواد اطلاعاتی ، آموزش دیگران ، یادگیری مادام العمر ، کاربرد فناوری ، مدیریت منابع ، مدیریت کار و کیفیت و مستندسازی را دربر می گیرد .

دروس این رشته در پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم

دروس این رشته در پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم :

اشراف پیدا کردن به رشته و محتوای دروس

هنرجویان در کتابی به اسم ” دانش فنی پایه ” در پایه دهم و در ابتدای ورود به رشته تحصیلی خودشان علاوه بر محتوای انگیزشی با تاریخچه رشته ، مشاغل و هدف رشته ، نوآوری ها و خلاقیت ها ، تعریف کمیت ها  ، واحد ها و یکاها ، تعریف دستگاه ها و وسایل کار ، ایمنی و بهداشت فردی و جمعی و مثال هایی از این قبیل که اکثرا در حوزه ی فیزیک و متالورژی قرار دارند آشنا می شوند و شایستگی های لازم برای انجام کارهای عملی در دروس عملی و ادامه تحصیل در رشته خود کسب می کنند . به عنوان مثال در بخشی از این کتاب راجع به الهام از طبیعت در رشته تاسیسات مکانیکی مطلبی ذکر شده است که در ادامه به آن اشاره می کنیم .

ادامه تحصیل در رشته تاسیسات مکانیکی

کتاب ” دانش فنی تخصصی ” که در پایه دوازدهم ارائه می شود  برای ارتقا دانش تخصصی حرفه ای طراحی شده  و زمنیه را برای ادامه تحصیل و توسعه حرفه ای هنرجویان در مقطع کاردانی پیوسته فراهم می کند  و بعد از کاردانی شخص می تواند در مقطع کارشناسی و بالاتر در دانشگاه ها تحصیل کند.

کلاس خلاقیت و الهام از طبیعت

در طبیعت موارد بسیاری وجود دارد که به نوعی به تاسیسات مربوط می شود مثلا لانه موریانه !

یک تا دو متر زیر زمین داخل لانه ، شبکه ای تو در تو از تونل های دراز و ستون هایی دیده می شود که به شکل بسیار منظمی ساخته شدن که درون آن دما و رطوبت بدون توجه به رطوبت و خشکی یا انجماد و حتی دمای زیاد بیرون تقریبا ثابت میماند .

ثابت نگه داشتن  دمای داخل یک ساختمان یکی از چالش های همه معماران است .

گفته شد که دمای لانه موریانه تقریبا ثابت میماند پس این لانه یک ساخته تقریبا هوشمند به شمار می رود که از روی آن و بررسی ساختار سرمایشی و گرمایشی لانه ، مرکز خریدی ساخته شده است!

نوآوری ها و اختراعات  در رشته تاسیسات

از اختراعات و شاهکارهای معماری در کشور خودمان می شود به بادگیرهای سنتی در مناطق مرکزی و جنوبی کشور اشاره کرد که با ساخت این ها هم وطن هایمان توانستند در برابر گرمای شدید ، نسیم خنکی را وارد خانه های خودشان کنند .در زیر تصویر نمونه ای از این بادگیرها در شهر تاریخی یزد پیوست شده است.

یخچال های سنتی نمونه ای دیگه از شاهکار معماری ایران هستند که مردم از آنها برای نگهداری میوه ،  شربت و … استفاده می کردند .

دانش آموزان ورودی به رشته تاسیسات مکانیکی از چه ویژگی هایی برخوردارند ؟

توانایی های شناختی : یعنی قدرت و درک بیان شفاهی و مطلب نوشتاری داشته باشد.

توانایی ادراکی : درک بعد مکانی و وضعیت موجود

توانایی روان حرکتی : هماهنگی اعضای حرکتی به خصوص آمادگی دست و بازو

توانایی فیزیکی : قوت جسمانی ، انعطاف پذیری اعضای بدن و تعادل جسم

توانایی حسی : دارا بودن حس های بینایی (دیدن اشیا دور و نزدیک) ، شنوایی و توانایی تشخیص رنگ ها

مهارت های پایه : صحبت کردن ، نوشتن ، گوش دادن فعال و فهم مطالب

حوزه های کاری تاسیسات مکانیکی

بعد از تحصیل در این رشته شما می توانید با ادامه تحصیل به عنوان مهندسی مکانیک ، تکنسین تاسیسات مکانیکی ، کمک تکنسین تاسیسات مکانیکی ، کارگر ماهر تاسیسات مکانیکی مشغول به کار بشوید.

۴ بخش اصلی که شما می توانید با توجه به علاقه خودتان در آنها مشغول به کار بشوید عبارت است از:

  • دستگاه های سرد کننده
  • آبرسانی
  • گازرسانی
  • تهویه مطبوع : منظور از تهویه مطبوع کارهای مربوط به سیستم های گرمایش و سرمایش ساختمان ها است.

دستگاه هایی که با آنها سرو کار دارند

در چه مشاغلی می شود مشغول به فعالیت شد ؟

بعد از دوره سه سال هنرستان و دوره تکنسینی در شغل های زیر می توانید مشغول به کار بشوید:

عناوین شغلی رشته تاسیسات

و در نهایت آیا آینده شغلی مطمئنی پیش بینی می شود ؟

بعد از یاد گرفتن مهارت های مورد نیاز تاسیسات مکانیکی در بخش های مختلف این رشته، در کارگاه های صنعتی و ساختمانی و یا کارخانه ها بازار کار خوبی وجود دارد و حتی فرد می تواند  با کسب تجربه کارگاه شخصی خود را داشته باشد و با رعایت اصول مشتری مداری در این حرفه، پیشرفت چشمگیری کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *