متالوژی

معرفی رشته متالورژی هنرستان

معرفی رشته متالورژی

حتما شما هم یکی از همان دانش آموزانی هستید که هنوز انتخاب رشته نکرده اید و فکر می کنید که کدام رشته  بهتراست. پس با ما همراه شوید.

متالورژی چیست؟

اول باید بدانید که معنا و مفهوم متالوژی چیست.متالورژی یعنی علم کار با فلزات می باشد. یعنی اینکه در مورد فلزات تحقیق و بررسی می کنند. مثلا اینکه چطور می شود آلیاژ تهیه کرد و به فلز شکل و شمایل داد؟ درست است که متالورژی بیشتر برای فلزات استفاده می شود ولی در بخش های دیگر جامدات هم مثل سرامیک ها، پلیمرها و … کاربرد دارد. البته دوره فلزات از چندین هزار سال قبل رواج داشته و علم تازه ای هم نیست و در آن دوران هم می توانستند که یک فلز را از مواد معدنی جداسازی کنند و بطور خالص بدست آورند. ولی در گذشته همه فلزات که کشف نشده بودند و نیاز بود که این علم ادامه پیدا کند. تا امروز هم تعداد زیادی فلزات جدید پیدا می شود. طوری که علم متالوژی را مادر صنعت می گویند. یعنی ما اگر امروزه این علم جداسازی آلیاژهای خالص را نداشتیم، به جرات می شود گفت که پیشرفت زیادی هم نمی کردیم! برای این که امروزه خیلی از وسایلی که از آنها استفاده می شود، حداقل یکی از قسمت های آن از فلز درست شده است. اگر کمی فکر کنید می توانید ببنید که در محیط اطراف شما تقریبا همه چیزها از فلز درست شده است و یا برای ساختن آنها نیاز به فلز است. مثلا  ماشینی که سوار می شوید تا به یک مقصدی برسید و الان هم بیشترین استفاده را دارد از فلزات مختلف تشکیل شده است. تا اینجا متوجه شدید که کلمه متالوژی به چی چیزی گفته می شود و اهمیت آن چیست. در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح می دهیم. ولی در مقطع هنرستان  می توانید در این رشته اگر دوست داشتیه باشید به تحصیل مشغول شوید.

متالورژی در ایران

جالبه بدانید که ایران یکی از کشورهایی محسوب می شود که در آن منابع مختلف و زیادی از فلزات وجود دارد. فلزاتی هم در کشور بصورت انبوه  تولید می شود و به نقاط مختلف صادر می کنند. از این مثال فلزات می شود به آهن، مس، آلومینیوم و… اشاره کرد. و هنوز ایران جای پیشرفت زیادی دارد، البته نیاز دارد که از نیروهای متخصص در این زمینه کمک بگیرد. برای همین اگر بتوانید در این رشته به درجات بالاتر برسید و ادامه تحصیل بدهید، حتما  یکی از همان نیروهایی خواهید بود که به کمک صنعت کشورمان بیاید و باعث پیشرفت بیشتر کشور شوید.

ویژگی های رشته متالوژی

 برای اینکه وارد هر رشته ای بشوید باید ببینید که روحیه و مهارت های این رشته را دارید یا خیر. البته نمره کافی داشتن هم مهم است. در حالت کلی اولین چیزی که لازم دارید این است که آیا به این علم علاقه دارید یعنی می توانید با فلز سر و کار داشته باشید و در موردش تحقیق کنید. اگر علاقه داشته باشید، قدم بعدی این است که بروید دنبال آن و در موردش اطلاعات خوبی پیدا کنید تا دقیق بدانید که کارش چیست. به نظر می رسد در این رشته نیاز است که از لحاظ جسمی هم توانایی داشته باشید و همینطور قدرت درکت هم بالاتر باشد. یه شرط دیگر هم مهمه و آن نمره است.  باید بررسی کنید و ببینید که برای ورود به این رشته نمرات کافی است یا اینکه واقعا نمی شود با این نمرات وارد بشوید. چون هر چه باشد، سواد داشتن هم مهم است.  یک نکته دیگر هم که باید بدانید این است که برای امدن در این رشته باید مهارت آن را داشته باشید. آن هم به این خاطر است که این رشته در هنرستان نسبت به بقیه رشته ها، عملی تر می باشد. یعنی در محیط کاری که قرار می گیرید با قالب های صنعتی کار می کنید و  قطعاتی هم تولید می شود. پس احتیاط در این رشته مهم است. چون با وسایل آلوده هم  سر و کار دارید و همینطور دمای محیط هم بخاطر ذوب فلزات خیلی بالا می رود، باید مواظب باشید که دچار سوختگی نشوید. البته این فقط یک اطلاع داشتن از محیط بود ولی اگر مراقب باشید اتفاقی نمی افتد.  حالا که کامل متوجه شدید ویژگی های شما با این بخش همخوانی دارد، می توانیم بگوییم که در این رشته چه درس هایی قرار است بخوانید.

درس های رشته متالورژی

 مثل همه رشته های هنرستان، این رشته هم شاخه های مختلف درسی دارد که در اینجا برای شما می گوییم که چه درس هایی در کدام شاخه قرار دارد. درس های سه ساله متوسطه این رشته شامل چند قسمت می شود. اولین قسمت دروس عمومی مثل (تعلیمات دینی۱و۲و۳، عربی ۱و۲و۳، ادبیات فارسی ۱و۲و۳ و زبان خارجی ۱و۲)، بعدی دروس خوشه مطالعات اجتماعی شامل ( جغرافیای عمومی و استان شناسی، علوم اجتماعی و تاریخ معاصر) و دروس خوشه انسان و سلامت (انسان و محیط زیست، سلامت و بهداشت و آمادگی دفاعی)، بعد از ان هم دروس انسان و مهارت های زندگی (درس انتخابی مثل هنر یا تفکر و سواد رسانه ای، مدیریت خانواده و سبک زندگی) و دروس شایستگی های غیر فنی مثل (الزامات محیط کار، کارگاه نوآوری و کارآفرینی، درس انتخابی مثل کاربرد فناوری های نوین یا مدیریت تولید و اخلاق حرفه ای)  و دروس شایستگی های پایه فنی (ریاضی ۱و۲و۳، شیمی و فیزیک) و در آخر هم شایستگی های فنی (تولید قطعات فلزی به روش ریخته گری، مدل سازی و ماهیچه ها، دانش فنی پایه، نقشه کشی فنی رایانه ای، عملیات ذوب و ریخته گری، تکمیل کاری قطعات فلزی، قالب گیری و آلیاژسازی، عملیات تغییر خواص متالوژیکی فلزات، دانش فنی تخصصی و کارآموزی) است که البته می شود برای  راحتی کار به جدول نشان داده شده در زیر توجه کرد.

متالوژی در مقاطع بالاتر

تا اینجا حداقل فهمیدید که این رشته تا چه حدی می تواند برای شما مناسب باشد و در مورد درس های هنرستان هم  به اطلاعات خوبی رسیدید. حالا بعد از تمام شدن دوره هنرستان بحث به این می رسد که آیا ادامه تحصیل بدهید یا اینکه بخواهید تا همینجا از علم خود استفاده کنید. اگر قصد شما این باشد که وارد بازار کار بطور حرفه ای بشوید. حتما نیاز به ادامه تحصیل دارید. یعنی می توانید از طریق آزمون ورود به دانشگاه به مقطع بالاتری بروید و حتی تا مقطع دکتری هم ادامه بدهید. فرض بر این باشد که در این رشته موفق شدید و به مقاطع بالا هم رفته باشید ولی در آخر چیزی که لازمه است این است که بتاونید یک کار خوبی پیدا کنید. در بخش پایانی صحبت در مورد بازار کار این رشته متناسب با سطحی که دارید است.

شغل های رشته متالورژی

همه آدم ها بعد اینکه یک مدرکی گرفتند، دوست دارند که به یک شغلی مشغول بشوند و از علمی که خواندند استفاده کنند. ما به شما میگوییم که با توجه به سوادی که دارید چه شغل هایی برای شما فراهم می شود. در کل پنج سطح مختلف است که هر کدام از آنها هم شاخه بندی دارد. اگر در سطح پایین و سطح یک باشید، به عنوان کارگر حساب می شوید و می توانید که کارگر ماهر عمومی متالوژی باشید. در سطح دو که کمک تکنسین هستید، سه شاخه کار را شامل می شود. این شاخه ها به ترتیب: جوشکار و برشکار شعله ای، متصدی ماشین آلات پرداخت، آبکاری و اندودکاری فلزات، قالبگیر و ماهیچه گیر فلزی. یکم بالاتر که برسید به سطح سه، می توانید جزو تکنسین جوشکار، تکنسین متالورژی و کنترل کننده فرایند تولید فلز باشید. در سطح چهارم شما دیگر به عنوان تکنسین ارشد به حساب می ایید که می توانید هم تکنسین ارشد جوشکاری بشوید و هم تکنسین ارشد متالوژی بشوید. در نهایت که به سطح پنج می رسید به عنوان مهندس حرفه ای متالورژی شناخته می شوید و می توانید وارد بازار کار بشوید. در ضمن این کارها هم در کارخانجات مختلفی هم انجام می شود و می توانید که وارد این کارخانه ها بشوید. از جمله مواردی که می شود نام برد: کارخانه تولید قطعات صنعتی، خودرو و… و همچنین کارگاهای ریخته گری فلزات و  قطعات آلیاژی است.

گاهی هم شاید دوست ندارید که ادامه تحصیل بدهید و در حد سطح یک و دو باشید. در این مقطع هم یک سری شغل ها در شاخه کارگر ماهر عمومی و قالبگیر فلزی است که در یک جدولی برای شما نشان می دهیم تا بتوانید مسیر شغل خود  را انتخاب کنید. در آخر هم برای شما آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم مسیر تحصیل خود را پیدا کرده باشید.

کارگر ماهر عمومی متالوژی

قالبگیرهاو ماهیچه گیرهای فلزی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *